2021-09-26, Niedziela, Rok B, I, Dwudziesta Szósta Niedziela zwykła
Lb 11, 25-29
Ps 19 (18), 8 i 10. 12-13. 14 (R.: por. 9a)
Jk 5, 1-6
Por. J 17, 17ba
Mk 9, 38-43. 45. 47-48
2021-09-27, Poniedziałek, Rok B, I, Wspomnienie św. Wincentego à Paulo, prezbitera
Za 8, 1-8
Ps 102 (101), 16-17. 18-19. 20-21. 29 i 22-23 (R.: por. 17)
Por. Mk 10, 45
Łk 9, 46-50
2021-09-28, Wtorek, Rok B, I, Wspomnienie św. Wacława, męczennika
Za 8, 20-23
Ps 87 (86), 1b-3. 4-5. 6-7 (R.: por. Za 8, 23)
Por. Mk 10, 45
Łk 9, 51-56

Rok Świętego Józefa

DEKRET METROPOLITY KATOWICKIEGO
ODPUSTY Z OKAZJI ROKU JUBILEUSZOWEGO NA CZEŚĆ ŚWIĘTEGO JÓZEFA
W ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Zarówno dla odnowienia naszej wierności z Bogiem oraz pogłębionego rozezn awania Jego woli w życiu, jak i duchowego ubogacenia celebracji i nabożeństw sprawowanych w ramach tego Roku Jubileuszowego, działając przede wszystkim według wskazań Ojca Świętego Franciszka, zawartych w liście apostolskim Patris corde, a także w oparciu o dekret Penitencjarii Apostolskiej i dokument Komisji Duszpasterstwa KEP[1], ogłaszam postanowienia dotyczące możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami na terenie Archidiecezji Katowickiej w okresie od 2 lutego do 8 grudnia 2021 r. , ze wskazaniem na podjęciem właściwych dla tego czasu działań duszpasterskich.

1. Odpust zupełny mogą uzyskać wierni, którzy wolni od wszelkiego grzechu, podejmą w Roku świętego Józefa następujące dzieła duchowe:

- przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o świętym Józefie;
 - na wzór świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy;
 - będą odmawiać modlitwę różańcową w rodzinie i pomiędzy narzeczonymi;
 - powierzą swą działalność (szczególnie pracę zawodową) opiece świętego Józefa lub będą Go wzywali w modlitwach wstawienniczych za osoby bezrobotne, aby mogły znaleźć zatrudnienie, a także w intencji poszanowania godności ludzkiej pracy;
 - będą odmawiać Litanię do świętego Józefa, ofiarowaną w intencji Kościoła prześladowanego oraz w intencji ulżenia chrześcijanom na różne sposoby prześladowanym;
 - odmówią 19. dnia każdego miesiąca i w każdą środę (dzień poświęcony wspomnieniu świętego Józefa) dowolną, prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności
na cześć tego Świętego.

Uwzględniając obecną sytuację publicznego zagrożenia zdrowia, dar odpustu rozszerza się na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i tych wszystkich, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy wolni od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków odpustu, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda (np. w szpitalu), akt pobożności na cześć świętego Józefa – pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci. Przy tej okazji zachęcam kapłanów, aby poświęcali się sakramentowi pokuty i często – jeśli tylko to możliwe – osobiście i korzystając z pomocy nadzwyczajnych szfarzy – zanosili Komunię świętą do osób chorych i osłabionych wiekiem.

2. Kościołami jubileuszowymi będą:

- katedra Chrystusa Króla w Katowicach;
 - sanktuaria i bazyliki:

świętego Józefa w Rudzie Śląskiej,
 sanktuarium i bazylika Matki Bożej Bogucickiej w Katowicach,
 sanktuarium i bazylika Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich,
 sanktuarium i bazylika Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie,
 sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach,
 sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej,
 bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach,
 bazylika św. Wojciecha w Mikołowie,
 bazylika św. Antoniego z Padwy w Rybniku.
 - kościoły pod wezwaniem świętego Józefa w miejscowościach:

Chorzów,
 Czarków,
 Czerwionka-Leszczyny,
 Godów,
 Jastrzębie-Zdrój, świętej Barbary i świętego Józefa
 Katowice-Józefowiec,
 Katowice-Załęże,

Mysłowice-Krasowy,
 Nieboczowy,
 Piekary Śląskie-Józefka,
 Rybnik (dwie parafie),
 Świętochłowice-Zgoda,
 Tychy-Wartogłowiec,
 Żory-Osiny.
 - inne kościoły ze stałą posługą sakramentu pokuty i pojednania:

Świętej Jadwigi Śląskiej w Chorzowie,
 Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce,
 Królowej Apostołów w Rybniku.
 Do pielgrzymowania do wymienionych miejsc świętych szczególnie zachęcam narzeczonych i całe rodziny.

3. Duszpasterzy, na czele z księżmi proboszczami, zobowiązuję do podjęcia w czasie Roku Jubileuszowego realizacji – w ramach przepowiadania, liturgii, posługi charytatywnej i innych działań pastoralnych – wybranych wytycznych zawartych w dokumencie przygotowanym przez Komisję Duszpasterstwa pt. Rok świętego Józefa. Propozycje duszpasterskie do wykorzystania w diecezjach i parafiach. Szczególną zaś formą oddawania czci Opiekunowi Świętej Rodziny niech będzie Msza św. wotywna o świętym Józefie wraz z nabożeństwem Jemu poświęconym, sprawowana 19. dnia każdego miesiąca (luty-listopad br.).

4. Mając na uwadze robotniczo-przemysłową specyfikę wielu parafii archidiecezji katowickiej, zalecam wyakcentowanie postaci świętego Józefa w ramach przepowiadania w uroczystości z Nim związane: 19 marca i 1 maja br.

Dekret ten jest ważny jedynie w czasie Roku Jubileuszowego na cześć świętego Józefa.

+ Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Katowicki
 Katowice, 28 stycznia 2021 r.