Liturgia
2019-04-24, Środa, Rok C, I, Środa w oktawie Wielkanocy
Dz 3, 1-10
Ps 105 (104), 1-2. 3-4. 6-7. 8-9 (R.: por. 3b)
Ps 118 (117), 24
Łk 24, 13-35
2019-04-25, Czwartek, Rok C, I, Czwartek w oktawie Wielkanocy
Dz 3, 11-26
Ps 8, 2ab i 5. 6-7. 8-9 (R.: por. 2ab)
Ps 118 (117), 24
Łk 24, 35-48
2019-04-26, Piątek, Rok C, I, Piątek w oktawie Wielkanocy
Dz 4, 1-12
Ps 118 (117), 1b-2 i 4. 22-24. 25-27a (R.: por. 22)
Ps 118 (117), 24
J 21, 1-14

Aktualności

2019-04-20 - Chrystus Zmartwychwstał !!!

                                                                                          

 

        

                       Krzyż Jezusa Chrystusa i Jego Zmartwychwstanie to najgłębsze pochylenie się Boga nad człowiekiem, nad ludzkim losem. Pascha odpowiada na najbardziej nurtujące nas pytania o sens i cel życia. Wprawdzie koniec ziemskiej egzystencji wpisany jest w naszą fizyczną naturę, to Bóg nie pozostawia człowieka w pół drogi, otwiera przed nim perspektywę wieczności. Na Golgocie dobroć poddano niegodziwości, Prawdę wyszydziło kłamstwo, a Miłosierdzie znieważone zostało przez zemstę. Śmierć Jezusa nie zniweczyła jednak nadziei tych, którzy Mu zaufali. Wiara wciąż odradza się, bardziej żywa i silniejsza niż kiedykolwiek.

                            Jako świadkowie zwycięstwa Chrystusa pragniemy nieść światu Jego orędzie, które daje nadzieje wszystkim spragnionym miłości. On mówi do każdego z nas: Zmartwychwstałem i teraz będę zawsze z Tobą.

                       Niech Jezus Chrystus, Źródło i Dawca nowego życia błogosławi nam i wszystkim, których spotkamy. Niech w codzienności daje doświadczenie swej Miłości, która będzie wyzwalać prawdziwą chrześcijańską radość i dobroć serc.

                                                                                               Bądźmy świadkami tej Miłości i dzielmy się Nią z innymi!

                                                                                                                                                                                                                                    Ks. Proboszcz Mirosław Friedrich


2019-04-11 - Pielgrzymka do Hiszpanii i Francji /nowy program i cena/ - są wolne miejsca!!!

 W dniach od 29.06 do 06.07.2019 roku nasza parafia wraz z Biurem Santiago Tours organizuje Pielgrzymkę do Hiszpanii i Francji.

                                                      Montserrat - Barcelona - Tarragona - Reus - Andora - Lourdes - Carcassonne

 

  Program Pielgrzymki:

 

 1 DZIEŃ 29.06.2019
 Zbiórka uczestników na lotnisku w Katowicach. Odprawa biletowo- bagażowa. Przelot do Barcelony. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg.

 2 DZIEŃ 30.06.2019 - MONTSERRAT 
 Śniadanie. Przejazd w okolice Masywu Górskiego Montserrat. Mieści się tutaj jeden z najsławniejszych klasztorów na świecie. Przyciąga tu nie tylko kult Matki Boskiej La Morena, ale również wspaniała architektura klasztoru usytuowanego na wysokości 1000 m n.p.m., jego legenda, historia oraz piękne widoki roztaczające się z wież budynku. Wjazd kolejka górską na wysokość 700 m n.p.m. – podziwianie widoków. W klasztorze Montserrat na szczególną uwagę zasługują figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, usytuowana w niszy nad głównym ołtarzem Bazyliki. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. 

 3 DZIEŃ 01.07.2019 - BARCELONA 
 Śniadanie. Wyjazd na zwiedzanie Barcelony. W programie między innymi:  Bazylika Św. Rodziny,  dzieła Gaudiego takie jak Bazylika Sagrada Familia, Casa Batllo, Casa Mila, Pałac Guell, Katedra Eulalii i Plac Kataloński, Park Guell. Nocleg i kolacja w Barcelonie lub jej okolicy. 
 
 4 DZIEŃ 02.07.2019 - TARRAGONA - REUS
 Śniadanie. Przejazd do Tarragony. Spacer połączony ze zwiedzaniem części rzymskiej wraz z murami obronnymi, z ruinami cyrku oraz urokliwie usytuowanym amfiteatrem. W części gotyckiej zwiedzimy katedrę z relikwiami św. Biskupa Fructuoso i jego pomocników – pierwszych chrześcijańskich męczenników na tym terenie. Przejazd do Reus na bliższe zapoznanie się ze sztuką Antonio Gaudiego w centrum interaktywnym. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 5 DZIEŃ 03.07.2019 - ANDORA 
 Śniadanie. Przejazd do Andory – małego państwa położonego na wschodnich stokach Pirenejów. Największą atrakcję stanowią tu krajobrazy – widoki łańcuchów górskich z rozległymi dolinami. Zobaczymy Casa de la Val, pałac-ratusz z XVI wieku, obecnie siedziba rządu i parlamentu w stolicy, Andorra la Vella, kamienny kościółek w stylu przedromańskim z IX/X w. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Lourdes.

 6 DZIEŃ 04.07.2019 - LOURDES
 Śniadanie. Całodzienny pobyt w Lourdes nawiedzenie Bazyliki Różańca Świętego, Bazyliki Niepokalanego Poczęcia, Groty Objawień tzw. Massabielskiej, udział we Mszy Świętej oraz Drodze Krzyżowej. Poznanie miejsc związanych ze św. Bernadettą Młyn Boly, Le Cachot, gdzie mieszkała rodzina Soubirous. Obiadokolacja, po której nabożeństwo Maryjne i procesja ze świecami. Nocleg.

 7 DZIEŃ 05.07.2019 - LOURDES - CARCASSONNE
 Śniadanie. Pobyt w Lourdes. Czas na indywidualną modlitwę, kąpiel w wannie z cudowną wodą. Przejazd i zwiedzanie Carcassonne. Zabytkowa architektura tego miasta stanowi największy w Europie średniowieczny kompleks budowli warownych. Zobaczymy Stary Most, Bramę Nabonese, wieżę i zamek, otoczone dwoma rzędami muru obronnego. Ponadto odwiedzimy Bazylikę Saint-Nazaire, w której doskonale współgrają ze sobą nawa romańska, transept i gotycki chór. Wnętrze Bazyliki zdobią XVI-wieczne organy oraz pochodzące z XIV wieku witraże. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

 8 DZIEŃ 06.07.2019
 Śniadanie. Wykwaterowanie. Czas wolny. Zbiórka.  Przejazd na lotnisko w Tuluzie (Francja). Odprawa biletowo – bagażowa. Przelot do Polski. 

 CENA:
 25-30 osób: 3750 PLN + 140 euro  / bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,  lokalni przewodnicy / 


 CENA ZAWIERA:
 - bilet lotniczy, 
 - transport komfortowym autokarem
 - zakwaterowanie 7 noclegów- hotele 3* w pok. 2,3 os (pokoje 1 osobowe za dopłatą – 750 PLN) 
 - wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
 - opiekę pilota/przewodnika z jęz. polskim 
 - ubezpieczenie KL-10 000, NNW 2000€, bagaż 200€, OC- 20 000 €
 - podatek turystyczny za hotele 

 CENA NIE ZAWIERA:
 - wydatków własnych, posiłków nie wymienionych w programie
 - ubezpieczenia od kosztów rezygnacji - 3,0% wartości imprezy
 - ubezpieczenia od chorób przewlekłych- 70 PLN 
 - obligatoryjna składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 10 zł/os 

 UWAGI:
 1.Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
 2.Wyżywienie, to dwa posiłki w formie bufetu lub serwowane do stolika.
 3.Napoje do kolacji są dodatkowo płatne. 
 4.Dopłata do pokoju 1 osobowego 750 PLN.
 6.Dokument na podróż: ważny dowód osobisty lub paszport.


2019-03-29 - Siostra Rozalia pisze z Mozambiku...

                        Cyklon zmiótł miasto Beira w Mozambiku z powierzchni ziemi. Brakuje wody, jedzenia, prądu. Dramatyczną sytuację w Mozambiku relacjonuje s. Rozalia J. Paliczka SSpS, polska misjonarka,  w poruszającym liście.

  

Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili…

 

Drodzy Przyjaciele Misji,

 

Mozambik jak Łazarz leży u drzwi świata cały poraniony w oczekiwaniu na jakakolwiek pomoc. Jestem Misjonarką ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego. W Mozambiku jestem już od ponad 20 lat. Obecnie posługuję w środkowej części kraju, w prowincji Manika, diecezji Chimoio, dystrykcie Tambara – w parafii Świętego Karola Lwangi, też dotkniętej cyklonem.

Cyklon IDAI zostawił po sobie spustoszenia na skalę, której tu dotąd nie znano. Cyklony nawiedzają cyklicznie Mozambik, ale mniejsze, ten był wyjątkowy. Zniszczył praktycznie wszystko, włącznie ze zbiorami i w ten sposób zostawił miliony ludzi bez środków do życia.

Minęło już parę dni, ale jeszcze można zauważyć ludzi na drzewach lub dachach w oczekiwaniu na pomoc. Bez jedzenia. Przywiązani do drzewa, by nocą nie wpaść do wody, brak sił bo brak pożywienia, wielu jednak nie przeżyło…

Dramatyczna jest sytuacja Beiry, 1,5-milionowego miasta. Praktycznie je zmiotło z powierzchni ziemi. Kościoły, kaplice, domy zakonne, szkoły, ośrodki zdrowia, sklepy, budynki rządowe i domostwa prywatne, wszystko w ruinach, słupy elektryczne na ziemi… Nocą ciemności zalegają miasto czyniąc je przerażającym. Nowa i jedyna droga doprowadzająca do miasta jest rozerwana w 4 miejscach, co czyni miasto jak dotąd niedostępnym dla samochodów, prowiant dowozi się helikopterami lub samolotami. Łodzie poniszczone. Miasto zbudowane jest na depresji, stąd woda schodzi bardzo powoli, suszenie potrwa miesiącami. Zwłoki zmarłych leżą w oczekiwaniu na suchy ląd… Nie ma możliwości skorzystania z ubikacji, łazienki, kranu… Wszystko ląduje w wodzie, którą się potem pije. Wybuch cholery jest więc bardzo prawdopodobny. Nie ma wyjścia, pragnienie jest nie do wytrzymania… Nie ma możliwości zmiany ubrania, wykąpania się… Głód jest ogromny, zaś spożywane jedzenie wystarcza tylko, by zmylić żołądek. Racje żywieniowe nie docierają jeszcze do wszystkich.

Przez port w Beirze pochodzi cały transport do środkowej części kraju, oraz Zimbabwe i Malawi. Nie ma także paliwa co daje się już odczuć… także nam.

Moja parafia (jeszcze bez kapłana) w powiecie Tambara leży nad wielką rzeką Zambezi. Ludzie uprawiają swoje pola w dolinie rzeki. Z powodu obfitości deszczu otwarto podwoje tamy prądotwórczej, Cahora Bassa w prowincji Tete, co automatycznie spowodowało wylanie rzeki i zatopienie pól. W rzece są krokodyle, te się rozeszły po polach, trzeba uważać. Woda zabrała ze sobą kukurydzę, orzeszki ziemne, sezam, fasolkę…, a co zostało zaczyna kiełkować. Zbiory tutaj są w Kwietniu i Maju, więc prawie… Głód w oczach. Po opadnięciu wody można będzie na nowo coś posiać, ale jak wytrzymać te parę miesięcy? To też mnie przeraża. Gdzie kupić teraz kukurydzę dla zaspokojenia głodu tych ludzi, a potem na posiew? Trzeba będzie pojechać ciężarówka trochę w głąb lądu i zakupić duża ilość… Potrzeba też funduszy…

 

Opatrzność Boża nigdy nie zawodzi… ufamy!

Niech Pan błogosławi tym o otwartym sercu i dłoniach…

 

Z modlitwą,
s. Rozalia J. Paliczka SSpS

 

 Caritas Polska we współpracy z światową siecią Caritas ruszył z pomocą poszkodowanym, przekazując 100 tys. złotych.

Apeluje o modlitwę i dalszą pomoc finansową przez SMS charytatywny o treści Mozambik, nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT).

 

 

Warto obejrzeć: Strona CARITAS Polska

 


2018-10-27 - Informacja dotycząca cmentarza

W związku z zakończoną inwentaryzacją cmentarza

i w zgodzie z jego regulaminem, zwłaszcza z punktami 6 i 7:

 

/6/ Planując ustawienie nagrobka konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia Parafii. W tym celu należy w Kancelarii uiścić przewidzianą w prawie zwyczajowym ofiarę.

/7/ Ofiara pochówkowa pobierana jest na okres 20 lat. Po 20-stu latach miejsce pochówku znów jest własnością Parafii, można na tym miejscu pochować innego zmarłego, chyba, że rodzina, bądź opiekunowie przedłużą w Kancelarii Parafialnej rezerwację na kolejne lata, składając stosowną ofiarę. Ofiary z cmentarza służą regulowaniu opłat za jego utrzymanie np. wywóz śmieci, rachunki za wodę.

 

Zwracam się z prośbą o sprawdzenie statusu rezerwacji miejsca cmentarnego bądź grobu i uiszczenie ewentualnej ofiary.

 

Można tego dokonać w Kancelarii Parafialnej, która jest czynna:

od poniedziałku do piątku bezpośrednio po Mszy Świętej, za wyjątkiem środy.

Ks. Proboszcz

Mirosław Friedrich


2017-06-13 - Informacje dotyczące I Komunii Świętej

Poniżej zamieszczamy treść zarządzenia Arcybiskupa Wiktora Skworca odnośnie zasad przystępowania do I Komunii Świętej w Archidiecezji Katowickiej.

 

 

         W związku z tym do I Komunii Świętej w 2018 roku przystąpią:

uczniowie klas III Szkoły Podstawowej, którzy nie przystąpili wcześniej do tego Sakramentu

oraz

dzieci przygotowujące się do Wczesnej Komunii Świętej według dotychczasowych zasad.


2016-09-27 - GeoCmentarz

                    W zakładce Duszpasterstwo znajdziemy odnośnik GeoCmentarz.

Jest to wyszukiwarka grobów i osób pochowanych na Cmentarzu Parafii

Świętego Jana Chrzciciela w Studzienicach.

 

KLIKNIJ TUTAJ


strona:
1

Jesteś naszym 1218012 gościem