Liturgia

Dz 1, 3-8, Ps 126 (125), 1-2ab. 2cd-3. 4-5. 6 (R.: por. 5), Flp 1, 20c-30, J 12, 26, J 12, 24-26
Aktualności
2018-04-19 - Informacja dla Uczestników Pielgrzymki do Fatimy i Santiago de Compostela
2018-04-12 - Informacja dotycząca cmentarza
W związku z zakończoną inwentaryzacją cmentarza
i w zgodzie z jego regulaminem, zwłaszcza z punktami 6 i 7:
/6/ Planując ustawienie nagrobka konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia Parafii. W tym celu należy w Kancelarii uiścić przewidzianą w prawie zwyczajowym ofiarę.
/7/ Ofiara pochówkowa pobierana jest na okres 20 lat. Po 20-stu latach miejsce pochówku znów jest własnością Parafii, można na tym miejscu pochować innego zmarłego, chyba, że rodzina, bądź opiekunowie przedłużą w Kancelarii Parafialnej rezerwację na kolejne lata, składając stosowną ofiarę. Ofiary z cmentarza służą regulowaniu opłat za jego utrzymanie np. wywóz śmieci, rachunki za wodę.
Zwracam się z prośbą o sprawdzenie statusu rezerwacji miejsca cmentarnego bądź grobu i uiszczenie ewentualnej ofiary.
Można tego dokonać w Kancelarii Parafialnej, która jest czynna:
od poniedziałku do piątku bezpośrednio po Mszy Świętej.
Ks. Proboszcz
Mirosław Friedrich
2018-04-11 - Pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela
PARAFIA ŚWIĘTEGO JANA CHRZCICIELA W STUDZIENICACH
oraz
BIURO PIELGRZYMKOWE SANTIAGO TOURS
ORGANIZUJĄ
PIELGRZYMKĘ DO FATIMY I SANTIAGO DE COMPOSTELA
W TERMINIE
22.07. - 29.07.2018r.
PROGRAM PIELGRZYMKI:
1 DZIEŃ: KRAKÓW – LIZBONA – FATIMA
Zbiórka uczestników w hali odlotów portu lotniczego Kraków Balice. Wylot do Lizbony. Transfer z Lizbony do Fatimy. Zakwaterowanie w hotelu w Fatimie. Obiadokolacja. Nocleg.
2 DZIEŃ: FATIMA – ALJUSTREL – VALINHOS
Śniadanie. Zwiedzanie Sanktuarium: Capelinha – kaplica stojąca w miejscu objawień Matki Bożej małym pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka i Hiacynty. Uczestnictwo w drodze krzyżowej, prowadzącej do wioski Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii oraz do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka i Łucji. Zwiedzanie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
3 DZIEŃ: FATIMA – TOMAR – COIMBRA
Śniadanie. Msza święta w języku polskim w Kaplicy objawień w Fatimie o godz.: 6:30 (czas trwanie 30 minut). Powrót do hotelu na śniadanie. Wyjazd do Zamku Rycerzy (dawni Templariusze) w Tomar. Zwiedzanie imponującego rozmiarami klasztoru templariuszy w Tomar. Przejazd do Coimbry - historycznej stolicy Portugalii, z założonym w 1290 r. uniwersytetem, ze słynną barokową Biblioteką Joanina. Wizyta na dziedzińcu uniwersytetu. Panoramiczne zwiedzanie miasta, przejście promenadą starówki do autokaru. Powrót do hotelu w Fatimie w godzinach wieczornych. Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30). Nocleg.
4 DZIEŃ: FATIMA – PORTO – BRAGA – SANTIAGO DE COMPOSTELA
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Santiago de Compostela. Przejazd do Porto – największego miasta w północnej Portugalii, sięgającego korzeniami czasów rzymskich, malowniczo zlokalizowanego na zboczach wzgórz otulających ujście „Złotej Rzeki” Douro do oceanu. Zwiedzanie zarówno nowoczesnej części miasta, jak również starszej zabytkowej, z przepięknym, gotyckim kościołem św. Franciszka. Podziwianie widoków miasta w czasie rejsu po „Złotej Rzece”. Następnie krótki objazd miasta autokarem i zwiedzanie fabryki Wina Porto z degustacją. Zwiedzanie Bragi – głównego ośrodka religijnego kraju i siedziby arcybiskupów: ratusz, katedra. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Santiago de Compostela.
5 DZIEŃ: SANTIAGO DE COMPOSTELA – LIZBONA
Śniadanie. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Jakuba Apostoła – trzeciego, pod względem ważności po Jerozolimie i Rzymie, miejsca pielgrzymkowego w świecie chrześcijańskim. Przejazd w kierunku Lizbony. W drodze - Cabo da Roca – najdalej wysunięty na Zachód punkt Europy. Jest to skalisty przylądek z latarnią morską na opadającej pionowo w wodę 140 metrowej skali, z którego roztacza się przepiękny widok na bezkresny ocean. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.
6 DZIEŃ: LIZBONA
Śniadanie. Msza święta w kościele Igreja de St. Antonio (urodził się tu św. Antoni). Pasteis de Belém - kawa i ciastka w słynnej historycznej restauracji w Lizbonie. City Tour - zwiedzanie zabytkowych miejsc miasta takich jak: kościół św. Antoniego, monumentalna dzielnica Lizbony
- gdzie zabytki są jak otwarta księga historii tego kraju, gdzie zakony odegrały ważną rolę – wieża Belem, Pomnik Odkrywców. Przejazd na wzgórze ze Statuą Chrystusa Króla, stamtąd widok na słynny most Vasco da Gama. Następnie - największy symbol potęgi Portugalii z XVI w. – Klasztor Hieronimitów z zew. wybudowany w stylu manuelińskim. Przejazd przez historyczną część miasta Baixa. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg
7 DZIEŃ: ESTORIL
Śniadanie. Msza święta w hotelu. Czas wolny (wypoczynek nad oceanem) Obiadokolacja. Nocleg.
8 DZIEŃ: ESTORIL – LIZBONA – KRAKÓW
Śniadanie. Msza święta w hotelu. Czas wolny (wypoczynek nad oceanem) Obiadokolacja, transfer na lotnisko w Lizbonie. Wylot do Polski.
CENA: 3500 PLN + 130 EURO
CENA ZAWIERA:
- Przelot samolotem,
- Transport komfortowym autokarem,
- 7 noclegów – Hotele 3*** i 4**** w pok. 2-os.
- śniadania, obiadokolacje
- Ubezpieczenie KL, NNW, bagaż
- Opieka duchowa Kapłana
- Przewodnik z jęz. polskim
- Koszty realizacji programu
CENA NIE ZAWERA:
- Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji
- Ubezpieczenia od chorób przewlekłych
Hotel w Fatimie znajduje się 10 min pieszo od Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej!
ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W PROGRAMIE.
- TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY
W związku z nowelizacją Ustawy o usługach turystycznych w brzmieniu od 26.11.2016 - art. 10f ust. 3 z dniem 26 listopada 2016 r. do cen imprez organizowanych i sprzedawanych przez Santiago Tours Ewelina Wijas doliczana będzie składka, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY.
TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY to tzw. II filar zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Celem utworzenia TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO jest zapewnienie środków na pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat za niezrealizowane i przerwane imprezy turystyczne dla klientów biur podróży, które utracą płynność finansową i ogłoszą niewypłacalność.
Składki są zależne od miejsca docelowego imprezy i typu transportu i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki są to następujące kwoty:
- 15 PLN/os – za imprezy samolotowe czarterowe za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską
- 13 PLN/os – za imprezy nie czarterowe realizowane poza Europę
- 10 PLN/os – za imprezy autokarowe i oparte o loty rejsowe w Europie za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską
Zapisy przyjmowane są w Kancelarii Parafialnej lub pod numerem telefonu: 32 211 51 50.
2018-03-30 - List z Mozambiku
Drogi Księże Proboszczu,
Kochani Bliscy, Drodzy Parafianie!
„Miłosierdzie jest sercem Kościoła, jest racją Jego działania, duszą Jego Misji”.
Te słowa Ojca Świętego przypominają nam o konieczności otwarcia umysłu i serca, specjalnie w tym czasie Wielkiego Postu i Wielkanocy, by móc dzielić się tym czym się jest i tym co się posiada, z tymi co są blisko ale i z tymi co są daleko i którzy potrzebują naszej obecności pośrednio lub bezpośrednio.
Czas deszczowy w Mozambiku przypada między listopadem a marcem, tym jednak razem lalo porządnie tylko w listopadzie i potem przez dwa miesiące nic. Na północy Mozambiku ulewy bez końca spowodowały powodzie i dramaty rodzin, które potraciły swoje dobytki a u nas, w środkowej części kraju – susza! Nadeszły gorąca, temperatury w cieniu wahały się miedzy 40-47ºC. Trudno było wytrzymać. Po pierwszych deszczach ludzie posiali swoje pola, kukurydza pięknie wzeszła, ale gorące słońce sparzyło wszystko i to tak dwa razy. Także trawa pastewna, buszowa, zaczęła schnąć i żółknieć. A trzeba wiedzieć, ze nasz dystrykt jest rolniczy, ludzie żyją z upraw rolnych i hodowli krów, kóz i świń. Serce się kroiło na widok tego, jak cały wysiłek rolników, i nasz też, poszedł na marne. Z biegiem czasu nasz strach wzrastał bo jeszcze miałyśmy w pamięci suszę i głód z 2016 roku gdzie ludzie jedli ziarna traw. Trudno ewangelizować o pustym żołądku. Jednak nie mogłyśmy utracić nadziei, zaprosiłyśmy wszystkie nasze wspólnoty i nasze siostry, także spoza kraju, do gorącej modlitwy o Boże Miłosierdzie i tak potrzebny deszcz. W początkach lutego przeszła potężna burza, a z nią tak upragniony deszcz, ale wielu rolników już nie miało ziarna na zasiew ani pieniędzy na jego zakup. Za fundusze otrzymane od Dobrodziejów mogłyśmy zakupić ziarna kukurydzy w sklepie (oddalonym od nas o 130 km), poprosiłyśmy także Caritas diecezjalny o pomoc i otrzymałyśmy ziarna sorgo i kukurydzy. Ziarno było droższe bo specjalnie przygotowane na zbiory dwumiesięczne, ziarno „normalne” nie byłoby już w stanie dojrzeć z powodu zbyt krótkiego czasu deszczowego. Trzeba nam było działać bardzo szybko, bo po porządnych deszczach, nasze drogi rozmywają się i stają się nieprzejezdne przez jakiś czas. Walcząc z czasem i kosztem wielkiego naszego wysiłku fizycznego, zdołałyśmy rozdzielić ziarno dla 500 kobiet w 18 wioskach. Z powodu poligamii wręczałyśmy woreczki z ziarnem kobietom a nie rodzinom bo, na jednym podwórku, można spotkać dwie, trzy lub więcej kobiet. Nie było możliwości, by zaspokoić potrzeby wszystkich, ale zrobiłyśmy co było w naszej mocy. W momencie kiedy zakończyłyśmy nasza prace rozlało się na dobre, przechodziły potężne burze, drogi stały się nieprzejezdne, a my byłyśmy wdzięczne Bogu za jego dobroć i ten tak drogocenny dar. W ludziach narodziła się nadzieja na „chleb” na stole. Przyroda ożywiła się i w „momencie” wszystko się zazieleniło, radość dla oczu i serca. Także w naszym ogrodzie wszystko rosło w oczach!
Dzięki pomocy otrzymanej dla biednych mogłyśmy uratować życie pewnego człowieka - Matiasa, ojca sporej rodziny poligamicznej. Pewnej nocy do jego domu zakradł się cudzy pies, narobił hałasu i pogryzł go w obie nogi, potem uciekł. Nie znając właściciela psa i wiedząc, że żaden pies w dystrykcie nie jest szczepiony, taki przypadek uważa się za atak wścieklizny. Trzeba było zaszczepić Matiasa szczepionkę przeciw wściekliźnie, bo ta, po rozwinięciu się objawów jest w 100% śmiertelna. Niestety, człowiek po przebyciu 70 km do szpitala dostał tylko antybiotyk. Ośrodki Zdrowia i Ośrodki Weterynarii w trzech pobliskich dystryktach (powiatach) nie dysponowały żadną szczepionką, nawet szpital prowincjalny (wojewódzki) nie miał jej na stanie, a potrzebnych było 5 ampułek. Szczepionkę można było tylko kupić w prywatnych aptekach lub Klinikach, ale po cenach niedostępnych dla prostych ludzi. Rozeznałyśmy i uznaliśmy ten przypadek za pilny i pojechałyśmy do Prowincji – Chimoio, 370 km tam i 370 km z powrotem, by zakupić szczepionkę w prywatnej aptece. Zdołałyśmy zaszczepić Matiasa i w ten sposób uratować życie. Te nasze „podróże” są możliwe dzięki naszemu samochodowi Toyota który dostałyśmy z funduszy Miva Polska i Miva Austria. W każdym przypadku pomocy zawsze informujemy wszystkich że to, co otrzymują, jest darem serca ludzi wierzących, od braci w wierze którzy dzielą się z tymi co są w potrzebie i uświadamiamy o konieczności modlitwy za darczyńców.
Z powodu obfitych deszczów nasz kościołek – ziemianka, pokryta blachą cynkową, bardzo się zniszczył. Ściany, podmokłe, zawaliły się, odbudowałyśmy za pierwszym razem, za drugim - w miejsce ścian wstawiłyśmy słomiane maty ufając, że z pomocą Bożą w tym roku nowy, już murowany Kościół ujrzy światło dzienne. Parafianie swoim wysiłkiem zdołali nagromadzić piasek, żwir, kamienie i zrobić pustaki na całą świątynię. Jako, że naprawdę potrzebujemy godnego miejsca dla kultu, spotkań i różnych formacji oraz ufając w Bożą Opatrzność, zdecydowałyśmy się rozpocząć budowę po Wielkanocy. Prosimy o modlitwę bo żadna z nas nie jest ani architektem ani inżynierem budowy, musimy polegać na ludziach. Mamy znajomego budowniczego, który reperuje wszystkie nasze domy w Mozambiku, jemu to zleciłyśmy budowę naszego Kościoła.
Dziękując z całego serca za wszelkie wsparcie duchowe i materialne,
życzę owocnego czasu Paschalnego, by razem z całym Kościołem, z radością i mocą zaśpiewać
ZMARTWYCHWSTAL PAN! ALELUJA!
Pozdrawiam wszystkich bardzo gorąco,
z modlitwą i wdzięcznością
S. Rozalia, Jadwiga Paliczka,
Służebnica Ducha Świętego (SSpS)
2018-03-23 - 1% podatku
Wszystkich składających zeznania podatkowe zachęcam do ofiarowania 1% podatku na organizacje charytatywne np. Caritas bądź Fundacje np. wspomagającą Karolinkę Wierę.
Szczegółowe informacje dotyczące Karolinki Wiery znajdziemy: TUTAJ i TUTAJ.
Szczegółowe informacje dotyczące Caritas Archidiecezji Katowickiej znajdziemy TUTAJ.
2018-01-26 - Śląskie Dzieciom z Aleppo
ZAPROSZENIE DO WŁĄCZENIA SIĘ W AKCJĘ
„ŚLĄSKIE – DZIECIOM Z ALEPPO”
Bracia i Siostry, Drodzy Diecezjanie!
Zakończył się okres Bożego Narodzenia. W tym czasie adorowaliśmy Boże Dziecię i dziękowaliśmy za objawioną Miłość! Łączyliśmy się duchowo z Betlejem, by trwać przy Bożej Dziecinie i uczyć się miłości od Świętej Rodziny. Po zakończeniu świątecznych spotkań nadszedł czas na czyny miłości. Prosimy zatem Ducha Świętego, który umacnia miłość, by wspierał nas w dalszych działaniach.
Raz jeszcze dziękuję wszystkim, którzy w minionym roku – wrażliwi na sytuację mieszkańców Syrii, zwłaszcza Aleppo, jednego z najbardziej zniszczonych wojną miast – zaangażowali się w w akcję „Rodzina Rodzinie”. Objęła ona konkretną pomocą blisko 9 tysięcy rodzin. Bóg zapłać wspólnotom parafialnym, rodzinom, osobom prywatnym za włączenie się w to wielkie dzieło Caritas!
Działania organizacji międzynarodowych, mające na celu zażegnanie działań wojennych w Syrii, powoli przynoszą efekty. Ogrom zniszczeń jest jednak niewyobrażalny. To nie tylko pokazywane nam przez media ruiny zbombardowanych domów. To przede wszystkim trudne do odbudowania, zniszczone przez migrację i śmierć więzi rodzinne!
Najbardziej poszkodowaną grupą są dzieci, które utraciły rodziców i oparcie w szeroko pojętej rodzinie. W samym tylko Aleppo pozostało około 30 tysięcy osieroconych dzieci. Część z nich żyje na ulicy, są pozbawione opieki, doświadczają ogromnego cierpienia, a pozostawione bez pomocy stają się potencjalnym celem grup terrorystycznych, rekrutujących do swoich szeregów młodych, zagubionych ludzi.
Franciszkanie posługujący w Aleppo, dostrzegając naglącą potrzebę niesienia pomocy dzieciom, przygotowali projekt stworzenia specjalistycznego ośrodka dziennego wsparcia dla dzieci – ofiar wojny. Ośrodek zapewni zarówno specjalistyczną opiekę psychologiczną i dożywianie, jak i zajęcia edukacyjne oraz terapię poprzez różne formy aktywności. Działania te pomogą dzieciom w oderwaniu od trudnych, wojennych przeżyć i pozwolą niejako na nowo doświadczyć radości dzieciństwa. Utworzenie ośrodka wymaga ogromnych nakładów. Konieczne jest wybudowanie obiektów, m.in. budynków, boiska, placów zabaw, a także zakup środków transportu, aby można było dowozić dzieci z odległych dzielnic Aleppo.
Dlatego jako wspólnota Kościoła pragniemy wraz z władzami wojewódzkimi i samorządowymi zrealizować akcję: „Śląskie – dzieciom z Aleppo”. Potrwa ona od 30 stycznia do 5 czerwca br. Uroczysta inauguracja akcji odbędzie się w bazylice ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach 30 stycznia 2018 r. podczas Eucharystii o godz. 18.30. Moment ten zbiegnie się z zakończeniem okresu adoracji Dzieciątka Jezus, będących tradycją tego miejsca. Zdaje się to mieć szczególną wymowę, bo przejdziemy od uwielbienia Nowonarodzonego do czynnej miłości bliźniego, od słów o miłości do konkretnej pomocy dzieciom – ofiarom wojny!
Drodzy Diecezjanie!
W słowie pasterskim na nowy rok 2018 napisałem, że „naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest czynić to, co możliwe”. Zapraszam więc do wspólnej modlitwy o pokój dla całej ludzkiej rodziny, szczególnie dla mieszkańców Syrii i wszystkich krajów Bliskiego Wschodu! Módlmy się w intencji dzieci z Aleppo i wszystkich, którzy tam na miejscu udzielają im pomocy, wśród których są franciszkanie i siostry zakonne, pracownicy Caritas i innych organizacji pomocowych.
Przywołując słowa naszego Pana: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40), zachęcam Was wszystkich do wsparcia tej bardzo pożytecznej inicjatywy. Pieniądze można wpłacać na konto katowickiej Caritas z dopiskiem „wpłaty Śląskie dla Aleppo”, natomiast 8 kwietnia br. – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – przed kościołami naszej archidiecezji zbierane będą ofiary na ten cel. Licząc na zrozumienie, pomoc i zaangażowanie, z serca błogosławię.
† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI
Numer konta Caritas Archidiecezji Katowickiej jest następujący:
90 1560 1111 0000 9070 0011 6398.
2017-06-13 - Informacje dotyczące I Komunii Świętej
Poniżej zamieszczamy treść zarządzenia Arcybiskupa Wiktora Skworca odnośnie zasad przystępowania do I Komunii Świętej w Archidiecezji Katowickiej.
W związku z tym do I Komunii Świętej w 2018 roku przystąpią:
uczniowie klas III Szkoły Podstawowej, którzy nie przystąpili wcześniej do tego Sakramentu
oraz
dzieci przygotowujące się do Wczesnej Komunii Świętej według dotychczasowych zasad.
Jesteś naszym 1100662 gościem