Liturgia
2018-08-17, Piątek, Rok B, II
Ez 16, 59-63
Iz 12, 2. 3-4. 5-6 (R.: por. 1cd)
1 Tes 2, 13
Mt 19, 3-12
2018-08-18, Sobota, Rok B, II
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32
Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 (R.: 12a)
Mt 11, 25
Mt 19, 13-15
2018-08-19, Niedziela, Rok B, II
Prz 9, 1-6
Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 (R.: por. 9a)
Ef 5, 15-20
J 6, 56
J 6, 51-58

Aktualności

2018-06-16 - Nowy biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej

 

 

Ojciec Święty Franciszek mianował księdza prałata Grzegorz Olszowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej.

 

                   Biskup Nominat urodził się urodził się 15 lutego 1967 r. w Mikołowie w sakramentalnym małżeństwie Kazimierza Olszowskiego i Róży zd. Pawletko.

Po maturze przez dwa lata studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach; potem wstąpił do WŚSD w Katowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 13 maja 1995 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez posługę Arcybiskupa Katowickiego Damiana Zimonia. W latach 1995-1999 był wikariuszem w parafii św. Jadwigi Śl. w Rybniku; moderatorem rejonowym Ruchu „Światło-Życie” i służby liturgicznej w dekanacie; katechetą w I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku. Kontynuował studia podyplomowe na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w zakresie Teologii Praktycznej, finalizując je w 1998 roku zdobyciem stopnia licencjata. 

           W latach 1999 - 2007 pełnił funkcję sekretarza i kapelana Arcybiskupa Damiana Zimonia; w 2003 roku ukończył dwusemestralne Podyplomowe Studia Specjalistyczne Teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 12 czerwca 2007 otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na podstawie rozprawy doktorskiej Organizacja i główne kierunki działania Referatu (Wydziału) Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Katowicach w latach 1939-1985

               W latach 2007 - 2012 pełnił urząd kanclerza Kurii Metropolitalnej w Katowicach, a w 2012 r. mianowany wikariuszem generalnym Archidiecezji Katowickiej i moderatorem Kurii Metropolitalnej, członekiem Kolegium Konsultorów oraz archidiecezjalnych Rad: Kapłańskiej i Duszpasterskiej, a także Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej. 

          W 2010 roku został zaliczony do grona kapelanów Jego Świątobliwości. W roku 2014 otrzymał nominację na proboszcza parafii p.w. św. Antoniego w Rybniku. Od 1 stycznia br. pełni także funkcję dziekana dekanatu Rybnik.

 

Księdzu Biskupowi nominatowi święceń biskupich udzieli Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc w Archikatedrze Chrystusa Króla, w Uroczystość NMP Piekarskiej – głównej patronki archidiecezji – tj. 12 września 2018 roku – o godz. 12.00.


2018-06-02 - Podziękowanie

 

Dziękujemy Wszystkim za wspaniałą zabawę podczas VI Festynu Sołecko - Parafialnego.

 Podziękowania dla:

 Sponsorów,

 Zespołów występujących na scenie,

 Wszystkich pracujących przy organizacji Festynu

 oraz dla Wszystkich obecnych.

 

       W  imieniu Pani Sołtys Jolanty Spek

i swoim

       Ks. Proboszcz Mirosław Friedrich

 

        

 

        

 

       

 

  Więcej zdjęć znajdziemy TUTAJ  i   TUTAJ. 


2018-06-01 - Boże Ciało 2018

     

                        

 

                        

 

            Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za bardzo liczny udział we Mszy Świętej i Procesji Bożego Ciała. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości, w szczególności budowniczym ołtarza mszalnego gospodarzom tego miejsca, budowniczym ołtarzy na trasie Procesji, Służbie Liturgicznej, tworzącym oprawę muzyczną, Strażakom za zapewnienie porządku i bezpieczeństwa oraz tym, którzy udekorowali okna w całej Parafii. Bóg zapłać za ofiarowane kwiaty do Kościoła.

 


2018-05-08 - Informacja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego

         Wydział Teologiczny UŚ w Katowicach przyjmuje kandydatów na studia na dwóch kierunkach: teologia oraz nauki o rodzinie. Na Wydziale można studiować zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Po pięcioletnich studiach magisterskich teologicznych absolwent Wydziału może otrzymać uprawnienia do nauczania religii w szkole. Nauczyciele religii są dziś bardzo poszukiwani. Natomiast po trzyletnich studiach licencjackich oraz dwuletnich studiach magisterskich na kierunku nauki o rodzinie może pracować jako asystent rodziny, mediator czy też znaleźć zatrudnienie w różnych instytucjach wspierających rodzinę. Studiować mogą także osoby doświadczone życiowo, określane jako „30+”. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej Wydziału (www.wtl.us.edu.pl).  

 

Ks. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach    


2018-04-12 - Informacja dotycząca cmentarza

W związku z zakończoną inwentaryzacją cmentarza

i w zgodzie z jego regulaminem, zwłaszcza z punktami 6 i 7:

 

/6/ Planując ustawienie nagrobka konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia Parafii. W tym celu należy w Kancelarii uiścić przewidzianą w prawie zwyczajowym ofiarę.

/7/ Ofiara pochówkowa pobierana jest na okres 20 lat. Po 20-stu latach miejsce pochówku znów jest własnością Parafii, można na tym miejscu pochować innego zmarłego, chyba, że rodzina, bądź opiekunowie przedłużą w Kancelarii Parafialnej rezerwację na kolejne lata, składając stosowną ofiarę. Ofiary z cmentarza służą regulowaniu opłat za jego utrzymanie np. wywóz śmieci, rachunki za wodę.

 

Zwracam się z prośbą o sprawdzenie statusu rezerwacji miejsca cmentarnego bądź grobu i uiszczenie ewentualnej ofiary.

 

Można tego dokonać w Kancelarii Parafialnej, która jest czynna:

od poniedziałku do piątku bezpośrednio po Mszy Świętej.

Ks. Proboszcz

Mirosław Friedrich


2018-03-30 - List z Mozambiku

 

    Drogi Księże Proboszczu,

    Kochani Bliscy, Drodzy Parafianie!

 

 

„Miłosierdzie jest sercem Kościoła, jest racją Jego działania, duszą Jego Misji”.

 

            Te słowa Ojca Świętego przypominają nam o konieczności otwarcia umysłu i serca, specjalnie w tym czasie Wielkiego Postu i Wielkanocy, by móc dzielić się tym czym się jest i tym co się posiada, z tymi co są blisko ale i z tymi co są daleko i którzy potrzebują naszej obecności pośrednio lub bezpośrednio.

            Czas deszczowy w Mozambiku przypada między listopadem a marcem, tym jednak razem lalo porządnie tylko w listopadzie i potem przez dwa miesiące nic. Na północy Mozambiku ulewy bez końca spowodowały powodzie i dramaty rodzin, które potraciły swoje dobytki a u nas, w środkowej części kraju – susza! Nadeszły gorąca, temperatury w cieniu wahały się miedzy 40-47ºC. Trudno było wytrzymać. Po pierwszych deszczach ludzie posiali swoje pola, kukurydza pięknie wzeszła, ale gorące słońce sparzyło wszystko i to tak dwa razy. Także trawa pastewna, buszowa, zaczęła schnąć i żółknieć. A trzeba wiedzieć, ze nasz dystrykt jest rolniczy, ludzie żyją z upraw rolnych i hodowli krów, kóz i świń. Serce się kroiło na widok tego, jak cały wysiłek rolników, i nasz też, poszedł na marne. Z biegiem czasu nasz strach wzrastał bo jeszcze miałyśmy w pamięci suszę i głód z 2016 roku gdzie ludzie jedli ziarna traw. Trudno ewangelizować o pustym żołądku. Jednak nie mogłyśmy utracić nadziei, zaprosiłyśmy wszystkie nasze wspólnoty i nasze siostry, także spoza kraju, do gorącej modlitwy o Boże Miłosierdzie i tak potrzebny deszcz. W początkach lutego przeszła potężna burza, a z nią tak upragniony deszcz, ale wielu rolników już nie miało ziarna na zasiew ani pieniędzy na jego zakup. Za fundusze otrzymane od Dobrodziejów mogłyśmy zakupić ziarna kukurydzy w sklepie (oddalonym od nas o 130 km), poprosiłyśmy także Caritas diecezjalny o pomoc i otrzymałyśmy ziarna sorgo i kukurydzy. Ziarno było droższe bo specjalnie przygotowane na zbiory dwumiesięczne, ziarno „normalne” nie byłoby już w stanie dojrzeć z powodu zbyt krótkiego czasu deszczowego. Trzeba nam było działać bardzo szybko, bo po porządnych deszczach, nasze drogi rozmywają się i stają się nieprzejezdne przez jakiś czas. Walcząc z czasem i kosztem wielkiego naszego wysiłku fizycznego, zdołałyśmy rozdzielić ziarno dla 500 kobiet w 18 wioskach. Z powodu poligamii wręczałyśmy woreczki z ziarnem kobietom a nie rodzinom bo, na jednym podwórku, można spotkać dwie, trzy lub więcej kobiet. Nie było możliwości, by zaspokoić potrzeby wszystkich, ale zrobiłyśmy co było w naszej mocy. W momencie kiedy zakończyłyśmy nasza prace rozlało się na dobre, przechodziły potężne burze, drogi stały się nieprzejezdne, a my byłyśmy wdzięczne Bogu za jego dobroć i ten tak drogocenny dar.  W ludziach narodziła się nadzieja na „chleb” na stole. Przyroda ożywiła się i w „momencie” wszystko się zazieleniło, radość dla oczu i serca. Także w naszym ogrodzie wszystko rosło w oczach!

            Dzięki pomocy otrzymanej dla biednych mogłyśmy uratować życie pewnego człowieka - Matiasa, ojca sporej rodziny poligamicznej. Pewnej nocy do jego domu zakradł się cudzy pies, narobił hałasu i pogryzł go w obie nogi, potem uciekł. Nie znając właściciela psa i wiedząc, że żaden pies w dystrykcie nie jest szczepiony, taki przypadek uważa się za atak wścieklizny. Trzeba było zaszczepić Matiasa szczepionkę przeciw wściekliźnie, bo ta, po rozwinięciu się objawów jest w 100% śmiertelna. Niestety, człowiek po przebyciu 70 km do szpitala dostał tylko antybiotyk. Ośrodki Zdrowia i Ośrodki Weterynarii w trzech pobliskich dystryktach (powiatach) nie dysponowały żadną szczepionką, nawet szpital prowincjalny (wojewódzki) nie miał jej na stanie, a potrzebnych było 5 ampułek. Szczepionkę można było tylko kupić w prywatnych aptekach lub Klinikach, ale po cenach niedostępnych dla prostych ludzi. Rozeznałyśmy i uznaliśmy ten przypadek za pilny i pojechałyśmy do Prowincji – Chimoio, 370 km tam i 370 km z powrotem, by zakupić szczepionkę w prywatnej aptece. Zdołałyśmy zaszczepić Matiasa i w ten sposób uratować życie. Te nasze „podróże” są możliwe dzięki naszemu samochodowi Toyota który dostałyśmy z funduszy Miva Polska i Miva Austria. W każdym przypadku pomocy zawsze informujemy wszystkich że to, co otrzymują, jest darem serca ludzi wierzących, od braci w wierze którzy dzielą się z tymi co są w potrzebie i uświadamiamy o konieczności modlitwy za darczyńców.

            Z powodu obfitych deszczów nasz kościołek – ziemianka, pokryta blachą cynkową, bardzo się zniszczył. Ściany, podmokłe, zawaliły się, odbudowałyśmy za pierwszym razem, za drugim - w miejsce ścian wstawiłyśmy słomiane maty ufając, że z pomocą Bożą w tym roku nowy, już murowany Kościół ujrzy światło dzienne. Parafianie swoim wysiłkiem zdołali nagromadzić piasek, żwir, kamienie i zrobić pustaki na całą świątynię. Jako, że naprawdę potrzebujemy godnego miejsca dla kultu, spotkań i różnych formacji oraz ufając w Bożą Opatrzność, zdecydowałyśmy się rozpocząć budowę po Wielkanocy. Prosimy o modlitwę bo żadna z nas nie jest ani architektem ani inżynierem budowy, musimy polegać na ludziach.  Mamy znajomego budowniczego, który reperuje wszystkie nasze domy w Mozambiku, jemu to zleciłyśmy budowę naszego Kościoła.

           

Dziękując z całego serca za wszelkie wsparcie duchowe i materialne,

życzę owocnego czasu Paschalnego, by razem z całym Kościołem, z radością i mocą zaśpiewać

ZMARTWYCHWSTAL PAN! ALELUJA!

 

              Pozdrawiam wszystkich bardzo gorąco,

              z modlitwą i wdzięcznością 

              S. Rozalia, Jadwiga Paliczka,

             Służebnica Ducha Świętego (SSpS)


2017-06-13 - Informacje dotyczące I Komunii Świętej

Poniżej zamieszczamy treść zarządzenia Arcybiskupa Wiktora Skworca odnośnie zasad przystępowania do I Komunii Świętej w Archidiecezji Katowickiej.

 

 

         W związku z tym do I Komunii Świętej w 2018 roku przystąpią:

uczniowie klas III Szkoły Podstawowej, którzy nie przystąpili wcześniej do tego Sakramentu

oraz

dzieci przygotowujące się do Wczesnej Komunii Świętej według dotychczasowych zasad.


2016-09-27 - GeoCmentarz

                    W zakładce Duszpasterstwo znajdziemy odnośnik GeoCmentarz.

Jest to wyszukiwarka grobów i osób pochowanych na Cmentarzu Parafii

Świętego Jana Chrzciciela w Studzienicach.

 

KLIKNIJ TUTAJ


strona:
1

Jesteś naszym 1141209 gościem