Liturgia
2023-09-28, Czwartek, Rok A, I, Wspomnienie Św. Wacława, męczennika
Ag 1, 1-8
Ps 149
J 14, 6
Łk 9, 7-9
2023-09-29, Piątek, Rok A, I, Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Dn 7,9-10.13-14
Ps 138
Ps 103, 21
J 1,47-51
2023-09-30, Sobota, Rok A, I, Wspomnienie Św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
Za 2, 5-9. 14-15
Jr 31
2 Tm 1, 10b
Łk 9, 43-45

Aktualności

2022-12-09 - Przyszedłem, aby wszyscy mieli życie i mieli je w obfitości

Drogi Księże Proboszczu,

Drodzy Parafianie i Przyjaciele Misji!

  

          Moc gorących pozdrowień z Mozambiku. Jesteśmy prawie na początku pory deszczowej i dlatego jest bardzo gorąco, chodzimy jak muchy w smole! Nasze dziewczęta z internatu już pojechały na wakacje. Przyjmujemy nowe zapisy na 2023 rok, podniosłyśmy też czesne by trochę zrównać się z tutejszymi internatami. Budowa naszego nowego Internatu, na około 25 dziewcząt, przebiega dobrze i ufamy że w styczniu będziemy mogły wprowadzić już pierwszą grupę. Potrzeba nam wymyśleć i wybudować piec z piekarnikiem, który by mógł zaoszczędzić drewno, bo sposób lokalny, na 3 kamieniach, w naszych warunkach nie zdaje sprawy. Mieszkamy w sporej miejscowości gdzie dostęp do drewna nie jest łatwy, dodatkowo chcemy uczyć dziewczęta oszczędności opalu, dbania o otoczenie w ramach Encykliki papieskiej oraz różnorodności potraw. Już wypaliłyśmy cegły, jednak potrzeba szukać funduszy na oczyszczenie terenu, wybudowanie, pokrycie, utwardzenie podłoża ... Opatrzność Boża z pewnością pomoże....

 

            Dziś chce się z Wami moim krótkim doświadczeniem z naszej malej Kliniki Zielnej gdzie pracuje od Lutego. Różne są choroby z którymi ludzie tu przychodzą, z reguły są to choroby skóry, reumatyzm, oparzenia, ukąszenia węży czy trudne choroby z którymi szpital sobie nie radzi. Przyjmujemy także sporo dzieci sierot. 

             Reumatyzm to pospolita choroba związana z wiekiem i klimatem, do ulżenia skutków robię maść z dodatkiem piri/piri, oraz polecam okłady z borowiny, co daje bardzo pozytywne rezultaty.

             Nigdy nie widziałam tylu ukąszeń żmij i węży co tutaj, specjalnie w porze wytężonej pracy na polach. Jako ze w Publicznych Ośrodkach Zdrowia nie ma żadnego antidotum na jad, osoby ukąszone szukają u nas pomocy. Kupuje bydlęce kości udowe z których to robię tak zwane czarne kamienie, które po prostu są produktem ich karbonizacji, po której mają silne właściwości wchłaniania. Po nacięciu miejsca ukąszenia, kamień przysysa się do skóry i zaczyna wciągać truciznę.  Oddziela się dopiero wtedy kiedy wyssie cały jad, co może trwać od kilku godzin do kilku dni. Istnieją żmije, których jad szybko powoduje bardzo silne reakcje neurologiczne. Dzięki Bogu, dotąd nikt mi tu nie zmarł, potem w domach już nie wiem, ale nie słyszałam. Prosimy zawsze o zwrot kamieni by, po ich zdezynfekowaniu, móc użyć je jeszcze raz.

           W naszym otoczeniu żyje wiele osób zarażonych HIV, dlatego też nie dziwi fakt że istnieje wiele sierot, które potrzebują mleka aż do 2 roku życia. Większość tych dzieci jest wychowywanych przez dziadków ze strony matki, bo lud makhuwa jest matrilinearny. Mleko tutaj jest bardzo drogie i rolnicy, w większości nie mogliby sobie pozwolić na jego zakup. Dzieci są zawsze błogosławieństwem dla rodziny, dlatego też sierocińce są tutaj rzadkością, po stracie matki dzieci są przyjmowane do rodzin najbliższych krewnych. Wielu z nich to nie chrześcijanie ale wydaje mi się, że w praktyce żyją słowami Jezusa lepiej niż niejeden z nas.

 

            Czuję, ze powinnam poświęcić więcej czasu dla nich, ale udzielając się w 3 rozległych parafiach (około 80 wspólnot) i to na wielu polach, nie starcza mi ani czasu ani sił…

             

             Dziękuję z serca wszystkim, którzy pamiętają o dziełach misyjnych Kościoła w swoich modlitwach i ofiarach. Niech Pan będzie Wam nagrodą!

Życząc błogosławionego czasu Adwentu, przyjmijmy z miłością małego Jezusa w każdym dziecku i tym, który puka do naszych drzwi...

           

Pełnego błogosławieństw i pokoju 2023 Roku!

 

                                                                                  

                                                                                 Monapo, Mozambique, Adwent 2022

 

                                           Wdzięczna

                                           Ir. Rozalia, Jadwiga Paliczka, SSpS

 

 

                                                                 

 

         

 

         


2022-10-31 - Regulamin cmentarza Parafii św. Jana Chrzciciela w Studzienicach

 

 

 1. Cmentarz jest miejscem ciszy, modlitwy i zadumy, należy więc zachować spokój i uszanować jego świętość. Wierni bowiem, których Bóg powołał do siebie oczekują tutaj na dzień zmartwychwstania. 
 2. Przepisy niniejszego Regulaminu są zgodne z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 r., oraz Rozporządzeniem Ministrów Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych z dnia 20 października 1972 r., wraz z późniejszymi zmianami.
 3. Właścicielem cmentarza jest Rzymskokatolicka Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Studzienicach, ul. Szewczyka 87, tel. 32 / 211-51-50.
 4. Rodzina, bądź opiekunowie są zobowiązani do utrzymania grobu w należytej czystości, do usuwania z niego chwastów, odpadów itp. oraz składowania ich w miejscu do tego wyznaczonym tzn. w kontenerze.
 5. Sprawy związane z pochówkiem, pracami kamieniarskimi, rezerwacją czy przedłużeniem miejsca załatwia się w godzinach urzędowania Kancelarii Parafialnej.
 6. Planując ustawienie nagrobka konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia Parafii. W tym celu należy w Kancelarii uiścić przewidzianą w prawie zwyczajowym ofiarę.
 7. Ofiara pochówkowa pobierana jest na okres 20 lat. Po 20-stu latach miejsce pochówku znów jest własnością Parafii, można na tym miejscu pochować innego zmarłego, chyba, że rodzina, bądź opiekunowie przedłużą  w Kancelarii Parafialnej rezerwację na kolejne lata, składając stosowną ofiarę. Ofiary z cmentarza służą regulowaniu opłat za jego utrzymanie np. wywóz śmieci, rachunki za wodę.
 8. Na cmentarzu zabrania się:
  a) zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
  b) wysypywania odpadów poza miejscem do tego przeznaczonym,
  c) przebywania w stanie nietrzeźwym lub spożywania napojów alkoholowych,
  d) wprowadzania zwierząt,
  e) jazdy wszelkimi pojazdami, za wyjątkiem wózków inwalidzkich.
 9. Cmentarz jest otwarty od godzin porannych aż do zmierzchu. Po zapadnięciu zmroku przebywanie na cmentarzu jest zabronione.
 10. Poza powyższymi punktami regulaminu obowiązuje „ Instrukcja w sprawie pogrzebu, księgi cmentarza, księgi zmarłych, kremacji zwłok bądź ekshumacji” wydana przez Metropolitę Katowickiego z dnia 04.01.1994r   w Katowicach.
 11. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2012 roku.

2022-10-25 - Ks. dr Andrzej Kumor

  

 

     

    W poniedziałek 24 października 2022 roku w Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie miała miejsce publiczna obrona rozprawy doktorskiej księdza Andrzeja Kumora pt. ' Zasada zaufania do stron procesowych w kanonicznych sprawach o nieważność małżeństwa' przygotowana pod kierunkiem

dr hab. Marty Greszaty - Telusiewicz - prof. KUL.

    

Recenzentami tej pracy byli: abp dr hab. Andrzej Dzięga i ks.prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński.

 

     Praca została obroniona przez księdza Andrzeja z wyróżnieniem.

 

    Gratulujemy Księdzu Doktorowi i zapewniamy o modlitwie studzienickiej wspólnoty parafialnej. 

 

 


2022-06-18 - Boże Ciało 2022

W czwartek 16 czerwca obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało.

Rozpoczęliśmy ją Mszą Świętą w Szkółce Leśnej,

a następnie wyruszyliśmy do naszego Kościoła w Procesji

ulicą Czyżyków, Sikorek i Świętego Jana Pawła II do Kościoła,

modląc się przy czterech ołtarzach:

                   I  – Dorota i Janusz Kumor;

                  II – Weronika i Marian Skrobol;

                 III – Anna i Jacek Mazur;

                IV – Katarzyna i Artur Bojdoł. 

 

                               

                                                                                       

                

 

    Więcej zdjęć autorstwa Pań Agnieszki Szafron i Danuty Skrzypek w poniższym linku:

 

https://www.facebook.com/studzienicepl/photos/pcb.1970096706508810/1970093633175784/

 

 

   Dziękuję wszystkim za bardzo liczny udział we Mszy Świętej i Procesji Bożego Ciała. Dziękuję tym, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości, w szczególności budowniczym ołtarza mszalnego, budowniczym ołtarzy na trasie Procesji, Służbie Liturgicznej, tworzącym oprawę muzyczną, Pocztom Sztandarowym, niosącym baldachim i feretrony, a także dzieciom I - komunijnym i sypiącym kwiaty, strażakom za zapewnienie porządku i bezpieczeństwa oraz tym, którzy udekorowali okna w całej Parafii. Bóg zapłać również za ofiarowane kwiaty do Kościoła.

 

                                                                

 

                                                                                                                     


2022-06-17 - VIII Festyn Sołecko - Parafialny

W niedzielę 5 czerwca, po trzyletniej przerwie, odbył się kolejny, już VIII Festyn Sołecko - Parafialny w Studzienicach.

 

Można było skosztować swojskich wypieków, napić się kawy czy herbaty, ochłodzić się lodami, jak również posilić się grochówką prosto z kotła, smacznościami z grilla, a także hamburgerami, hot - dogami oraz frytkami. Apetyty uczestnikom Festynu dopisywały i to bardzo...

 

Dzieci wraz z Rodzicami brały udział w zawodach sportowych, można było pomalować sobie twarz, poskakać na dmuchańcach, zobaczyć wozy naszej OSP. Wielkim zainteresowaniem uczestników Festynu cieszyła się loteria fantowa, w której emocje sięgnęły zenitu w momencie losowania nagród głównych...

   

Gośćmi specjalnymi Festynu byli: Zespół Carantouhil wraz z Tancerzami i Kapela Góralska Ondraszki, którzy wprawili w pogodny i zabawowy nastrój licznie przybyłych Parafian i Gości.

 

Zakończyliśmy Festyn zabawą taneczną w rytm muzyki Zespołu z Chełmu Śląskiego.

 

Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia: Sponsorom, Strażakom OSP, dorosłym i młodzieży 'pracującym' w czasie całego Festynu, występującym na scenie, bawiącym się pod sceną i wszystkim obecnym Parafianom i Gościom.

 

Do zobaczenia za rok...

 

     W linkach poniżej zdjęcia z Festynu autorstwa Pań: Agnieszki Szafron, Danuty Skrzypek i Natalii Modrzewskiej,

którym również serdecznie dziękujemy.

 

https://www.facebook.com/studzienicepl/photos/pcb.1962617097256771/1962609810590833

 

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=cogdziekiedywstudzienicach&set=a.3133597176851882

 

 


2022-06-14 - Parafialna Rada Duszpasterska 2022 - 2027

    Skład Parafialnej Rady Duszpasterskiej przedstawia się następująco:

 

Członkowie z urzędu:

 1. Mirosław Friedrich – proboszcz.
 2. Pani Joanna Pławecka - katechetka.

Członkowie z nominacji:

 1. Pan Leszek Pudełko - Nadzwyczajny Szafarz Eucharystii.
 2. Pan Jacek Poterałowicz - Nadzwyczajny Szafarz Eucharystii.
 3. Pani Jolanta Spek - Koło Różańcowe.

 

Członkowie z wyboru: 

 1. Kumor Adam
 2. Masny Marek
 3. Pudełko Teresa
 4. Rachwał Wiesława
 5. Wawrzyczek Danuta
 6. Wawrzyczek Krzysztof
 7. Żurawski Mirosław

2022-02-24 - Przygotowanie do małżeństwa - ważne informacje dla narzeczonych

 

                


2022-01-24 - Koncert Zespołu Carrantuohill - 'Zielona Kolęda' - 23.01.2022r. - godzina 15.00

No to się działo w naszym kościele.
Z wyjątkowym i przepięknym koncertem pt. „Zielona kolęda”,
przy wypełnionej i żywo reagującej widowni,
wystąpił Zespół Carrantuohill oraz chór AF Music.
Wszystkim wykonawcom w imieniu Parafian i swoim serdecznie dziękuję.
Obecnym na koncercie Gościom i Parafianom dziękuję za Waszą obecność.
Poniżej relacja zdjęciowa z tego wydarzenia autorstwa Pań: Agnieszki Szafron i Danuty Skrzypek.
 
     
                
 
                 
 
                       
 
                
 
                
 
               
 
               
 
                
 
                
 
    
 
 

2020-02-01 - GeoCmentarz

                    W zakładce Duszpasterstwo znajdziemy odnośnik GeoCmentarz.

Jest to wyszukiwarka grobów i osób pochowanych na Cmentarzu Parafii

Świętego Jana Chrzciciela w Studzienicach.

 

KLIKNIJ TUTAJ


2020-01-23 - Dane delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej

  Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

  Ks. Łukasz Płaszewski

  Kuria Metropolitalna

  ul. Jordana 39 (wejście od ul. Wita Stwosza 16, poziom -1)

 40-043 Katowice

 kom.: +48 519 318 959

 e-mail: delegat.dm@katowicka.pl


strona:
<<
 < 
1
2

Jesteś naszym 2228317 gościem