Liturgia
2024-02-20, Wtorek, Rok B, II, I Tydzień Wielkiego Postu
Iz 55, 10-11
Ps 34 (33), 4-5. 6-7. 16-17. 18-19 (R.: por. 18b)
Mt 4, 4b
Mt 6, 7-15
2024-02-21, Środa, Rok B, II, Św. Piotra Damiana, bpa i dra Kościoła
Jon 3, 1-10
Ps 51
Jl 2, 13bc
Łk 11, 29-32
2024-02-22, Czwartek, Rok B, II, Święto katedry św. Piotra Apostoła
1 P 5, 1-4
Ps 23
Mt 16, 18
Mt 16, 13-19

Aktualności

2023-06-13 - Boże Ciało 2023

W czwartek 8 czerwca obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało. Rozpoczęliśmy ją Mszą Świętą Mszą Świętą na ulicy Kukułek obok Państwa Paliczka, a następnie udaliśmy się w Procesji ulicami Kukułek i św. Jana Pawła II do Kościoła, modląc się przy czterech ołtarzach:

I – Alicja i Jarosław Makówka;

II – Anna i Adam Odrobińscy;

III – Halina i Jan Włoszek;

IV – Marcela i Marcin Grzywacz.

 

   

 

             

 

 

 

                 

 

                      

 

                  

 

 Więcej zdjęć autorstwa Pań Agnieszki Szafron i Natalii Modrzewskiej, którym serdecznie dziękujemy,  znajdziemy pod poniższymi linkami:

 

 https://www.facebook.com/studzienicepl/posts/pfbid02CKdRFUnzUcQUzpV7ivgCV17bnvUMhUgbdq5HcXRe9Gzxute7hpjzn3Q9394aBYUCl

 

 https://www.facebook.com/media/set/?vanity=cogdziekiedywstudzienicach&set=a.633144092178760

 

 

Dziękuję wszystkim za bardzo liczny udział we Mszy Świętej i Procesji Bożego Ciała. Dziękuję tym, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości, w szczególności budowniczym ołtarza mszalnego, budowniczym ołtarzy na trasie Procesji, Służbie Liturgicznej, tworzącym oprawę muzyczną, Pocztom Sztandarowym, niosącym baldachim i feretrony, nagłośnienie, a także dzieciom I - komunijnym i sypiącym kwiaty, strażakom za zapewnienie porządku i bezpieczeństwa oraz tym, którzy udekorowali okna w całej Parafii. Bóg zapłać również za ofiarowane kwiaty do Kościoła.

 


2023-06-12 - IX Festyn Sołecko - Parafialny

W niedzielę 4czerwca odbył się kolejny, już IX Festyn Sołecko - Parafialny w Studzienicach.

 

Można było skosztować swojskich wypieków, napić się kawy czy herbaty, ochłodzić się lodami, jak również posilić się grochówką prosto z kotła, smacznościami z grilla, a także hamburgerami oraz frytkami. Apetyty uczestnikom Festynu dopisywały i to bardzo...

 

Dzieci wraz z Rodzicami brały udział w zawodach sportowych, można było pomalować sobie twarz, poskakać na dmuchańcach.. Wielkim zainteresowaniem uczestników Festynu cieszyła się loteria fantowa, w której emocje sięgnęły zenitu w momencie losowania nagród głównych...

   

Gośćmi specjalnymi Festynu byli: Zespół Karpowicz Family, Kapela Góralska Zbójnicy, którzy wprawili w pogodny i zabawowy nastrój licznie przybyłych Parafian i Gości.

 

Zakończyliśmy Festyn zabawą taneczną w rytm muzyki DJ-a Michała.

 

Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia: Sponsorom, Strażakom OSP, dorosłym i młodzieży 'pracującym' w czasie całego Festynu, występującym na scenie, bawiącym się pod sceną i wszystkim obecnym Parafianom i Gościom.

 

Do zobaczenia za rok...

 

   

 

     

 

   

 

    

     

 W linkach poniżej zdjęcia z Festynu autorstwa Pań: Agnieszki Szafron i Natalii Modrzewskiej, którym również serdecznie dziękujemy.

  

   https://www.facebook.com/media/set/?vanity=studzienicepl&set=a.582270034058388

 

   https://www.facebook.com/media/set/?vanity=cogdziekiedywstudzienicach&set=a.630854065741096

 


2023-03-27 - Podziękowanie po wizytacji

 

 

 

                                                                                      

 

     W imieniu własnym oraz  Parafian dziękuję Księdzu Biskupowi Markowi Szkudło za trud posługi biskupiej i duszpasterskiej. Za obecność wśród nas, sprawowane Eucharystie, głoszone Słowo Boże, sakrament pokuty i pojednania oraz za sakrament bierzmowania i wszystkie spotkania ze studzienickimi parafianami.

     

      Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg wizytacji kanonicznej w naszej Parafii. Dziękuję Radzie Duszpasterskiej, Służbie Liturgicznej i Kościelnej, Szafarzom Eucharystii, Pani Organistce, Paniom Katechetkom, Pocztom Sztandarowym, Dyrekcji naszej Szkoły Podstawowej, przedstawicielom Grup Parafialnych i organizacji działających w Sołectwie, a także wszystkim Parafianom: dorosłym, młodzieży i dzieciom za liczny udział we Mszach Świętych i spotkaniach w czasie wizytacji.

 

 

 


2023-03-26 - Komunikat w sprawie Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego

KOMUNIKAT W SPRAWIE INFORMACJI O ZABÓJSTWIE CZCIGODNEGO SŁUGI BOŻEGO KS. FRANCISZKA BLACHNICKIEGO

 

     Z ogromną uwagą i wdzięcznością przyjęliśmy nowe informacje dotyczące osoby czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, podane 14 marca 2023 roku przez prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego oraz zastępcę prokuratora generalnego, dyrektora Głównej Komisji ds. Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu Andrzeja Pozorskiego, o uzyskanych w wyniku śledztwa dowodach na otrucie, a tym samym na zabójstwo ks. Blachnickiego. Po 36 latach od śmierci czcigodnego sługi Bożego, która miała miejsce 27 lutego 1987 roku, wiemy zatem z całą pewnością o fakcie zabójstwa dokonanego na jego osobie.

 

     Dlatego w imieniu wielu wiernych Kościoła w Polsce i w innych krajach, gdzie znana jest sława świętości ks. Blachnickiego, jako odpowiedzialni za proces beatyfikacyjny czcigodnego sługi Bożego, który od 1995 roku prowadzi Archidiecezja Katowicka, wyrażamy wdzięczność wobec Instytutu Pamięci Narodowej, a szczególnie wobec prokuratora prowadzącego śledztwo, za żmudną i wnikliwą pracę, która pozwoliła ustalić te niezwykle ważne fakty, dotyczące końca życia czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Już bowiem same te informacje pozwalają, aby w nowy sposób spojrzeć na świętość życia ks. Blachnickiego, potwierdzoną już przez Kościół poprzez papieski dekret o heroiczności cnót z 30 września 2015 roku.

 

     Niewątpliwie sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki był prześladowany za wiarę niemalże od początku posługi kapłańskiej. Pierwsze odnotowane działania władz komunistycznych i podległych im tajnych służb Urzędu Bezpieczeństwa wobec jego osoby miały miejsce już w 1954 roku, gdy ks. Blachnicki miał zaledwie 4 lata kapłaństwa. Jego bezkompromisowa postawa wiary realizowana przez 37 lat gorliwej posługi kapłańskiej nieustannie spotykała się z prześladowaniami i inwigilacją ze strony władz komunistycznych i służby bezpieczeństwa, z licznymi rewizjami, nękaniem, przesłuchaniami. Ksiądz Blachnicki za prowadzenie religijnej działalności trzeźwościowej w ramach apostolskiego dzieła o nazwie Krucjata Wstrzemięźliwości został w marcu 1961 roku osadzony przez władze komunistyczne w więzieniu w Katowicach. W tym samym więzieniu w czasie II wojny światowej jako 21- letni polski patriota, żołnierz Wojska Polskiego, działacz polskiej konspiracji niepodległościowej (wcześniej od czerwca 1940 roku więziony w obozie Auschwitz jako numer obozowy 1201) oczekiwał przez 135 dni w celi śmierci na wykonanie wyroku przez ścięcie.

 

     W 1961 roku władze komunistyczne skazały ostatecznie ks. Blachnickiego za prowadzoną działalność na 10 miesięcy więzienia z zawieszeniem wykonania wyroku na 3 lata. W kolejnych latach ks. Blachnicki został pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i charyzmatycznym twórcą oazowego Ruchu Światło-Życie i innych dzieł apostolskich. W tamtym okresie trwały nieustanne, wypływające z nienawiści do wiary prześladowania ze strony tajnych służb komunistycznych wobec jego osoby i dzieł religijnych, które niestrudzenie tworzył. Było tak również wówczas, gdy od końca 1981 roku w stanie wojennym, którego ogłoszenie zastało go za granicą, przebywał poza Polską, aż do samej tragicznej śmierci w wyniku otrucia w 1987 roku, a więc zaledwie 2 lata przed zmianami systemowymi w Polsce i całym bloku sowieckim. Warto dodać, że ostatnia sprawa zainicjowana i prowadzona przez służby komunistyczne przeciw ks. Blachnickiemu została zamknięta dopiero w 1992 roku – 5 lat po jego śmierci, 3 lata po zmianach systemu polityczno-społecznego w Polsce.

 

     Można z całą pewnością powiedzieć, że całe życie i posługa ks. Franciszka Blachnickiego były nie tylko dojrzewaniem do heroiczności cnót, czyli świętości wyznawcy, ale również nieustannym doświadczeniem męczeństwa poprzez prześladowania i cierpienia, które ponosił z tytułu swej żarliwej wiary. W 1985 roku czcigodny sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki zapisał w czasie swojego pobytu w Rzymie, w bazylice św. Piotra, że w modlitwie powiedział Bogu, iż jest gotów „życie swoje oddać za Kościół i jego odnowę”. W świetle ostatnich informacji o jego zabójstwie wydaje się, że można powiedzieć, że Bóg tę modlitwę czcigodnego sługi Bożego przyjął dosłownie.

 

     Oczywiście sprawa zabójstwa ks. Blachnickiego musi być poddana dalszemu badaniu, czekamy z wielką uwagą na kolejne wyniki rzetelnie prowadzonego śledztwa, aby później poddać sprawę ostatecznemu rozeznaniu Dykasterii do Spraw Kanonizacyjnych, z którą jesteśmy w kontakcie, i samego Ojca Świętego.

 

     Jako odpowiedzialni za proces beatyfikacyjny czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego zapraszamy wszystkich wiernych w Polsce i poza jej granicami, w tym szczególnie członków wszystkich gałęzi Ruchu Światło-Życie, dawnych i obecnych, którym bliska jest osoba czcigodnego sługi Bożego, do gorliwej modlitwy o rychłą beatyfikację ks. Blachnickiego i o cud – znak uzdrowienia za jego wstawiennictwem. Dzisiaj, 36 lat po jego śmierci, wydaje się, że ten „cud” się zdarzył. „Zbrodnia doskonała”, jaką było morderstwo na osobie sługi Bożego ks. Blachnickiego, została zdemaskowana i ukazana światu, pokazując bolesną, nieraz zapomnianą dzisiaj prawdę o latach komunizmu, gdzie tak wielu kapłanów było prześladowanych za wiarę nie tylko w czasach stalinowskich, ale także w latach osiemdziesiątych XX wieku, kiedy propaganda PRL-u głosiła normalizację stosunków między państwem a Kościołem.

 

     Warto zauważyć, że przekazana w bieżącym roku informacja o zabójstwie ks. Franciszka Blachnickiego zbiegła się z dramatycznym czasem bolesnego ataku na osobę św. Jana Pawła II. Można powiedzieć, że w tym niezwykle trudnym okresie czcigodny sługa Boży ks. Blachnicki stanął po raz kolejny, już z drugiej strony życia, u boku swego przyjaciela i duchowego przewodnika, jakim był dla niego św. Jan Paweł II, aby przypomnieć, że czasy Polski Ludowej to dziesięciolecia prześladowania Kościoła. Trzeba o tym pamiętać, kiedy zaczyna się ukazywać obraz tamtej epoki na dokumentach opracowanych przez komunistyczne służby, dokonujące w bardzo wyrafinowany sposób opresji i prześladowania Kościoła, nie cofając się przed fizyczną eliminacją duchownych.

 

     Gorliwie módlmy się o to, aby – jeśli jest to zgodne z wolą Bożą – jak najrychlej całemu Kościołowi i światu została ukazana świętość czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego zarówno w wymiarze heroiczności cnót, jak i chwały męczeństwa. Za wzorem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego módlmy się do Chrystusa Sługi, który „uniżył się aż po śmierć na krzyżu”, powtarzając wraz z Niepokalaną Służebnicą Pańską: „Bądź wola Twoja!”.

 

Czcigodny sługo Boży ks. Franciszku Blachnicki, wstawiaj się za nami!

 

 

                                                                                                                                                                                                                        Abp Wiktor Skworc

                                                                                                                                                                                                           arcybiskup metropolita katowicki

                                                                                                                                                        odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny czcigodnego sł. B. ks. F. Blachnickiego

 

 

                                                                                                                                                                                                                      Bp Adam Wodarczyk

                                                                                                                                                                                                 biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej

                                                                                                                                                          postulator procesu beatyfikacyjnego czcigodnego sł. B. ks. F. Blachnickiego

 

Katowice, 24 marca 2023 roku,

w 102. rocznicę urodzin czcigodnego sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.


2023-03-01 - Wirtualny spacer...

 

 

 


2023-01-27 - Koncert kolędowy Zespołu Universe

W niedzielę 22 stycznia o godzinie 15.00 w naszym kościele miał miejsce koncert kolędowy Zespołu „Universe”.

Zespołowi i wszystkim Uczestnikom - Gościom i Parafianom serdecznie dziękuję za udział i wspólne kolędowanie...

            

 

            

 

                               

 

                                                                                            

 

                                                                                                                                                   I BONUS...

                                                                                              


2022-02-24 - Przygotowanie do małżeństwa - ważne informacje dla narzeczonych

 

                


2022-01-24 - Koncert Zespołu Carrantuohill - 'Zielona Kolęda' - 23.01.2022r. - godzina 15.00

No to się działo w naszym kościele.
Z wyjątkowym i przepięknym koncertem pt. „Zielona kolęda”,
przy wypełnionej i żywo reagującej widowni,
wystąpił Zespół Carrantuohill oraz chór AF Music.
Wszystkim wykonawcom w imieniu Parafian i swoim serdecznie dziękuję.
Obecnym na koncercie Gościom i Parafianom dziękuję za Waszą obecność.
Poniżej relacja zdjęciowa z tego wydarzenia autorstwa Pań: Agnieszki Szafron i Danuty Skrzypek.
 
     
                
 
                 
 
                       
 
                
 
                
 
               
 
               
 
                
 
                
 
    
 
 

2020-01-23 - Dane delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej

  Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

  Ks. Łukasz Płaszewski

  Kuria Metropolitalna

  ul. Jordana 39 (wejście od ul. Wita Stwosza 16, poziom -1)

 40-043 Katowice

 kom.: +48 519 318 959

 e-mail: delegat.dm@katowicka.pl


strona:
<<
 < 
1
2

Jesteś naszym 2345699 gościem